Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, tarikatların Kıbrıs’ın Kuzeyinde örgütlenmesinin ciddi tehlike oluşturduğuna dikkat çekerek, hükümeti önlem almaya çağırdı.

Tarikatların eğitim alanlarını örgütlenme merkezi olarak seçtiklerini, Namık Kemal Lisesi’nin avlusunda bulunan türbenin bu amaçla tarikat merkezi haline getirilmesinin, bunun en açık göstergesi olduğunu dile getiren Hediye Yiğiter, “Türkiye’de yaşanan Laiklik karşıtı örgütlenme, Kuzey Kıbrıs’a da taşınmış ve tarikatlar sinsice taban yaratma arayışına girmişlerdir” dedi.

Hükümeti derhal, tarikat örgütlenmelerine karşı önlem almaya çağırıyoruz.

Türkiye’de AKP hükümetine yakın Nurcular diye bilinen tarikatın ülkemizde öğrenci yurdu inşa etme çalışmaları içerisinde olduğunu belirten Yiğiter, buna benzer bir çok örneğin bulunduğuna dikkat çekerek, Laik demokratik eğitime inanan kesimleri uyanık olmaya çağırdı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’e çağrıda bulunan BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, “İmamın ordusuna geçit vermeyeceğiz, Hala Sultan İlahiyat Koleji’ni kapatacağız”  şeklindeki demeçlerini hatırlatarak, derhal gereğinin yapılmasını talep etti.