Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, iki toplum liderinin 16 Nisan tarihinde bir araya gelecek olmasını,  memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, meseleyi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Yol ayrımındayız”  şeklinde değerlendirmesinin kabul edilmez olduğunu belirtti. “Başlamadan tehdit içeren söylemlerle bir yere varılamaz” diyen İzzet İzcan, “Birlikte yürüyecek yolumuz var mıdır? Yoksa ayrı ayrı yollara mı gideceğiz?” şeklindeki yaklaşımlar, samimi ve iyi niyetli yaklaşımlar değildir” dedi.

BKP: Liderlerin birlikte yürümekten başka yolları yoktur. Olgun devlet adamlığı tavrı gösterin.

“BKP, liderlerin birlikte yürümekten başka yolları olmadığına inanmaktadır” diyen İzzet İzcan, iki lideri de Crans Montana’da  kaldıkları yerden, Gutterens  Belgesi çerçevesinde görüşmelere devam etmeye çağırdı.

Kıbrıs’ın etrafında oluşan tehlikelere dikkat çeken BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sorunu, Ege’de Türkiye ve Yunanistan arasında artan gerginlik ve Kıbrıs’ın her iki yanında artan milliyetçilik işimizi zorlaştırıyor” diyerek, iki liderden beklenenin olgun devlet adamlığı tavrı göstermeleri olduğunu vurguladı.

“BKP, Kıbrıs’ın geleceğini Barış ve Federal Kıbrıs’ta  görmektedir” diyen İzzet İzcan, “Bunun dışındaki arayışlar maceradan başka bir şey değildir” dedi.