Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan İsviçre’nin Crans Montana kentinde devam eden Kıbrıs görüşmelerinde tarafları yapıcı ve kararlı olmaya çağırdı.

İzcan konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada ele geçen bu fırsatın heba edilmemesi için ilgili tarafların uygulanması mümkün olmayan maksimalist önerilerden uzak durmasını istedi.

“Kıbrıs Türk ve Rum görüşmeciler bakarken ağaçları değil ormanın bütününü görmeli ve sonunda Kıbrıs halkının kazanmasını hedeflemelidir” diyen İzcan “karşılıklı verilecek tavizlerin Kıbrıs’ta kalacağı,  hedefin zafer kazanmak değil, Kıbrıs’ta yıllardır acı çeken ada insanın temel insan halklarının korunacağı, ölümlerin olmayacağı birleşik özgür bir vatan olmalıdır” dedi.

BKP,  askerden, silahtan ve üstlerden arınmış bir Kıbrıs istemektedir.

“Birleşik Kıbrıs Partisi askerden, silahtan, üstlerden arınmış, bölge halklarına savaş değil barış ihraç eden bir Kıbrıs istemektedir” diyen İzcan, antlaşmada geçiş dönemlerinin olabileceğini ancak nihai hedefin toprağı bütün silahların olmadığı, insanların kardeşçe yaşadığı bir ülke olduğunun hatırdan çıkartılmamasını istedi.

Siyasette son görüşme diye bir şey olamaz.

Siyasette son görüşme diye bir kavramının olamayacağı üzerinde duran İzcan, ancak zamana oynayarak süreci gereksiz uzatmanın da doğru olmadığı vurgulayarak,  çözüme ulaşmak için her koşulun zorlanmasını, gerekirse Crans Montana konferansının uzatılmasını talep etti.

“Önümüzde tarih yazma imkânı varken bunun yerine savaş baronlarına hizmet edecek olanları tarih affetmeyecektir” diyen  İzcan, tüm tarafları yapıcı hareket etmeye çağırdı.