Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cenevre’de başlayan Kıbrıs zirvesiyle ilgili taraflara yapıcı olmaları çağrısında bulundu. Konu ile ilgili açıklamada bulunan İzzet İzcan, dünyanın en uzun ve zor sorunlarının başında gelen Kıbrıs sorununun kritik bir aşamaya girdiğini, ikili görüşmelerin uluslararası bir konferansa dönüşmek üzere olduğunu, burada önemli olanın Kıbrıslıların temel hak ve özgürlüklerinin korunması olması gerektiğini vurguladı.

Bir tarafın güvenliği diğer tarafın güvensizliği olamaz.
Her iki tarafın da özellikle güvenlik konularında haklı çekinceleri olduğunu    vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, burada dikkat edilmesi gereken hususun bir tarafın güvenliğinin, diğer tarafın güvensizliği olamayacağı gerçeği olduğunu vurguladı.

 

            BKP Kıbrıs’ta askersiz ve silahsız bir vatan istemektedir.
           “BKP Kıbrıs’ta askersiz ve silahsız bir vatan istemektedir” diyen İzzet İzcan “Dünyada yaşananlar bizlere göstermiştir ki uluslararası sorunları çözmenin yolu işbirliği ve diyalogdan geçmektedir. Terör, şiddet ve savaş yolu ile güvenlik sağlanamaz. Ortadoğu’da yaşananlar her iki topluma da ders olmalıdır” dedi.
Çözüm olmaz ise “B planı” olarak Türkiye’nin 82. vilayeti olunacağı yönünde bilinçli bir propagandanın yapıldığına dikkat çeken BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Herkesin bilmesini isteriz ki Kıbrıs Cumhuriyeti AB’ye üye bir devlet olup toprak bütünlüğü AB’nin garantisi altındadır.Türkiye ve Kıbrıslı Türkleri yeni maceralara sürüklemeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

“B planı söylemleri gerçekleri yansıtmıyor ve alternatif de değildir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, ilgili tarafları samimiyet ve iyi niyetle temel insan haklarının geçerli olduğu Birleşik Federal Kıbrıs’ı yaşama geçirmeye çağırdı.