Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs sorunun çözümü yönünde Crants Montana’da düzenlenen konferansın başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından tarafların bir birlerini suçlama yöntemine başvurarak kendini aklamaya çalıştığını, karşılıklı suçlamaların ne sürece ne de toplumlara bir fayda sağlamadığını, aksine toplumlar arası ilişkileri gerdiğini vurgulayarak taraflara bu suçlama oyunundan vazgeçme çağrısı yaptı.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin yayınladığı raporun özünün her iki tarafın da bir çözüme hazır olmadığı yönünde olduğuna dikkat çeken İzcan, “ Görülen odur ki Birleşmiş Milletler her iki tarafın da çözüme yeterince hazır olmadığını görmüş ve bu yönde bir uyarı yapma ihtiyacı duymuştur. Görüşmelerin yeniden başlaması durumunda BM parametreleri ve güvenlik konseyi kararlarının temel alınacağının altı çizilmiştir” dedi.

Görüşmeler BM parametreleri temelinde kaldığı yerden devam etmelidir.
           Önemli olanın bu güne kadar sağlanan ilerlemelerin dikkate alınarak BM parametreleri temelinde yeni bir sürecin bir an önce başlatılması olduğuna inandıklarını ifade eden BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Birleşik Kıbrıs Partisi olarak Kıbrıs sorununun çözümünün iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümünden başka bir yolu olmadığını bir kez daha vurgulamak isteriz. Kıbrıslı Türklerin federal çözümden başka bir planı yoktur ve olamaz. Bu nedenle Crants Montana son dönemeçti, bundan sonra biz başımızın çaresine bakarız demek, Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik, sosyal, siyasal olarak yok oluş sürecini hızlandırmak demektir” dedi.
Her iki toplum liderine de çağrıda bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Önemli olan yurdumuz Kıbrıs’ın ve toplumlarımızın çıkarlarını koruyacak, gelecek nesillere barış içinde huzurlu bir ülke bırakabileceğimiz bir antlaşmanın bir an önce sağlanmasıdır. Liderlere çağrımız bir an önce karşılıklı suçlamalardan vazgeçerek görüşme sürecinin yeniden başlatılması için gereken adımları atmalarıdır” dedi.