Birleşik Kıbrıs Partisi ve AKEL Kıbrıs sorunundaki gelinen aşamayı değerlendirmek üzere bir araya geldi.

Güney Lefkoşa’da AKEL Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Taraflar, Crans Montana’ya giderken yeterince hazırlık yapmadılar, atabilecekleri cesur adımları atmadılar.
            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Crans Montana zirvesinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Kıbrıs’ın iki tarafındaki çözüm karşıtlarının hep bir ağızdan Federasyon düşmanlığına soyunduğunu belirterek, Kıbrıs’ın yeni maceralara ihtiyacı olmadığını söyledi. “İki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı Federasyonu destekliyoruz çünkü önümüzde duran tek gerçekçi çözüm modeli budur” diyen İzzet İzcan, tarafların Crans Montana’ya giderken yeterince hazırlık yapmadığını, atabilecekleri cesur adımları atmadıklarını belirtti.

Görüşmelerin zemini BM parametreleri ve BM kararlarıdır.

“Bu iş buraya kadar demek doğru olmadığı gibi tehlikelidedir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Görüşme zemini BM parametreleri ve Güvenlik Konseyi kararlarıdır. Mümkün olan en uygun zamanda görüşme süreci  kaldığı yerden yeniden devam etmelidir” dedi.

Federal çözüm yanlıları daha sıkı bir işbirliği içine girmelidir.

“Gelinen aşamada Federal çözüm yanlısı kesimlerin çok daha yakın işbirliği ve dayanışma içerisine girmesi kaçınılmazdır” diyen İzzet İzcan, “BKP tüm Kıbrıslıların temel insan haklarını sağlamak, insanların barış içinde  kardeşçe yaşayacağı bir yurt yaratmak için kararlılıkla mücadele etmeyi sürdürecektir” dedi.

AKEL Genel Sekreteri Andru Kibriyanu görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından çözüm karşıtlarının seslerini yükselttiklerini belirterek, “AKEL barış isteyen Federal çözüm yanlısı Kıbrıslı Türk siyasi partilerle çok daha sıkı ilişkiler geliştirecektir” diyerek Federal çözüm yanlısı kesimleri birlikte mücadeleye çağırdı.