Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, sosyal adaletsizliğin derinleştiğini ve sınıflar arası uçurumun genişlediğini belirterek, sömürü ve yoksulluğun dayanılmaz boyutlara ulaştığına dikkat çekti.

CTP-BG/UBP hükümetinin AKP’nin dayanma ekonomik paketi çerçevesinde uyguladığı neo-liberal politikalar ile halkın büyük bir bölümünü sefalete mahkum ettiğini belirten Korkmazhan, halkın büyük bir bölümünün borcunu, borçla kapatarak yaşamaya çalıştığını, işçilerin, üreticilerin, esnafın, küçük işletmecilerin her geçen gün daha da borç batağına saplandığını vurguladı.

            Ülke kaynakları halka değil, partililere dağıtılıyor.

            Ülke kaynaklarının ve halkın vergileri ile oluşan bütçenin halka değil, ulufe dağıtır gibi partililere dağıtıldığını kaydeden Korkmazhan, her alanda partizanlık yaşandığını, usuzlsülük ve yolsuzlukların olağan hal aldığını kaydetti.

KIB-TEK’e münhalsiz, sınavsız ve partizanca yapılan istihdamların bedelinin halka ödetildiğini, parti militanı 140 civarı müşavir için bütçede 18 Milyon TL ayrıldığını, hayvancı ve üreticilere ürünlerinin karşılığı ödenmeyip, partili sermaye çevrelerine bir gecede Milyonlarca TL’lik vergi borçlarının silindiğini, asgari ücret açlık sınırının altında tutulup, milletvekili ve bakan maaşlarına 500 TL zam yapıldığını kaydeden Korkmazhan, CTP-BG/UBP hükümetinin halk düşmanı bir koalisyon olduğunun altını çizdi.

Haramilerin saltanatı yıkılacak.

            CTP-BG/UBP koalisyonunun halkın değişim istencini berhava ve statükoyu korumak için kurulduğunu, ancak halkın değişim kararlılığı karşısında hiçbir gücün duramayacağını kaydeden Korkmazhan, ilk seçimlerde haramilerin saltanatının yıkılacağını kaydetti.

Kıbrıs Türk toplumunun statüko ve statükocu partilere güven ve inancının kalmadığını belirten Korkmazhan, BKP’nin, değişimden yana demokratik güçler ile en geniş güçbirliği içerisinde değişimin önünü açacağını vurguladı.