Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Türkiye tarafından Cumhurbaşkanlığı görevine atanan Ersin Tatar’ın, ülkemizin birleşmesi için verilen mücadeleleri berhava edemeyeceğini vurguladı.
“BM Güvenlik Konseyi’nin çerçevesini çizdiği iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayanan federal çözüm modeline dinamit koymayı hedefleyen, taksimci politikalara izin verilmeyecektir” diyen Salih Sonüstün, Ankara’nın bölgesel çıkarlarını korumak adına çözüm istemediğini belirtti.
Ersin Tatar’ın, Ankara’daki AKP iktidarı tarafından kullanılan bir kukla olduğunu dile getiren BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Kıbrıslı Türklerin istem ve iradesini temsil etmediğini vurguladı.
“Çözümsüzlük ve statükonun devamı, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olan Kıbrıslı Türkleri kimliksiz bir yaşama mahkum edecektir” diyen Salih Sonüstün, “Önümüzde duran öncelikli görevin, BM kararları çerçevesinde, Genel Sekreter Guterres’in ortaya koyduğu 6 maddelik öneriler temelinde görüşme sürecine dönmektir” dedi.