Birleşik Kıbrıs Partisi kurucularından Özker Özgür ölümünün 13. yılında kabri başında anıldı. Gerçekleşen anma töreninde bir konuşma yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Özker Özgür’ün,  barış ve demokrasi mücadelesinde önemli bir mihenk taşı olduğuna vurgu yaparak, “ Özker hoca Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimliğinin korunması, federal çözüm, barış ve demokrasi mücadelesinde tüm yurtseverler için bir rehberdi. Yurdumuzun bütünlüğüne inanarak, Kıbrıslı Türkler’in kendi evinin efendisi olması için mücadele etti” dedi.
Özker Özgür’ün “ Davul bizim boynumuzda tokmak başkasında. Böyle ülke yönetilmez” sözünün, Kıbrıslı Türklerin verdiği kendi kendini yönetme mücadelesinin özeti olduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Bugünün koşullarında Özker Hoca’nın söyledikleri daha da anlam kazanmıştır. Kıbrıs sorunun çözümü ve Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimliğinin korunması için verilen mücadelenin önemi açıkça ortaya çıkmıştır” dedi.

Özker Özgür’ü anmak, onun fikirlerini hatırlamakla anlam kazanır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, özelleştirme ve neo-liberal politikalara karşı çıkan Özker Özgür, sömürünün her türlüsünü reddetmiş ve emeğin en yüce değer olması için mücadele etmiştir” dedi. Ölümünün 13. yılında Özker Özgür ve eşi Zehra Özgürü rahmetle andıklarını vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, ailesine sabırlar diledi.