Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, müzakerelerin yeniden başlamasını talep etti. Görüşmelerin çıkmaza girdiği Crans-Montana zirvesinin üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen, oyalama taktikleri ile zaman geçirildiğini dile getiren İzcan, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiyadis’ten  durumunu netleştirmesini istedi.

“Görüşme yapmadan sonuç elde etmek mümkün değildir” diyen İzzet İzcan, Türkiye’deki 24 Haziran seçimlerinin hemen ardından görüşme masasının kurulmasını istedi.

Uluslararası kamuoyunun Kıbrıs’a ilgisi azalıyor diye uyarıda bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bu da doğal olarak statükonun kökleşmesine yardımcı olmaktadır” dedi.

“BM Genel Sekreteri, Kıbrıs özel temsilcisinin bir an önce atanarak göreve başlaması gerekmektedir” diyen İzcan, “Süreci oyalama ve yeni oldu bittilerle  karşı karşıya kalmamız, taksimin kalıcılaşmasına yardımcı olacaktır” dedi.

“BKP, Kıbrıslı Rum lider Nikos anastasiyadis’ten , görüşmelerin başlaması ve federal çözüm yönünde net tavır beklemektedir” diyen İzzet İzcan, buna ulaşmak için kararlılıkla  çalışacaklarını vurguladı.