Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, müşavirlerin, daire ve bakanlıklardaki bir çok müdür ve personelin parti militanları gibi seçim çalışmalarına katıldıklarını belirterek, etik ve yasa dışı olan bu uygulamayı şiddetle protesto ettiklerini belirtti.

Koalisyon ortakları CTP-BG ile DP-UG ve UBP’nin kamu kaynaklarını parti kaynağı gibi seçim çalışmalarında kullandıklarını, devlet dairelerinde ve bakanlıklarda bulunan bir takım müdür, müşavir, kaymakam ve personelin parti militanı gibi sokaklarda bayrak salladığını belirten Korkmazhan, “Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı olanaklarını ve örtülü ödeneği sınırsızca kullanmaktadır. Meclis Başkanı Sibel Siber’de, Meclis olanaklarını kullanmaktadır. Meclis Özel Kalem Müdürü ve bazı personel seçim kampanyasına bizzat katılmaktadırlar. Meclis’ten telefonlarla aranan vatandaşlardan oy istenmektedir” dedi.

Partizanca istihdamlar seçim yatırımıdır.

KIB-TEK’e sınavsız, mülakat usulü ve partizanca istihdamlar yapıldığını kaydeden Korkmazhan, “Mevsimlik ve kalıcı olarak istihdam edilenlerin sayısı ve isimleri kamuoyuna açıklanmamıştır. İstihdam edilenlerin bir kısmı Yönetim Kurulu Üyeleri ve hükümet ortağı DP-UG’ye verilen kontenjanlardan, geriye kalanları ise KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim ve hükümetin büyük ortağı CTP-BG’nin örgütlerince saptanmıştır” dedi.

Seçim yasakları başlamadan yüzlerce kırsal kesim arsasının partizanca dağıtıldığını ve Merkez Bankası’na da partizanca istihdamlar yapıldığını kaydeden Korkmazhan, partizanca yapılan uygulama ve istihdamların seçim yatırımı olduğunu vurguladı.

Ne yaparlarsa yapsınlar nafile!

Kıbrıs Türk toplumunun kararını verdiğini ve 19 Nisan’da değişim yönünde oy kullanarak, tüm usulsüzlüklerden ve statükoculardan hesap soracağını belirten Korkmazhan, “Ne yaparlarsa yapsınlar nafile! Kurdukları düzenin ve statükonun ömrü tükenmiştir. 19 Nisan’da Sn Akıncı ile yeni bir dönem başlayacaktır” dedi.