Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Avukat Feza Güzeloğlu’nun açtığı dava çerçevesinde, dava sonuçlanıncaya kadar Lefke’de üç camide okunan sabah ezanlarının hoparlörlerden yayımlanmasının veya sabah ezanı okunurken ses yükseltici cihaz kullanılmasının men edilmesi yönünde mahkemenin almış olduğu ara emri kararının uygulanması gerektiğini belirterek, mahkeme kararını uygulamayanlar hakkında yasal işlem başlatılmasını talep etti.

Mahkemenin ara emri kararını başta bazı Türkiye basın kuruluşlarının ve gerici, şoven kesimlerin “Ezan yasaklandı” diyerek çarpıttığını ve bunun üzerinden provoksayon yaptıklarını belirten Korkmazhan, gerici çevrelerin mahkeme kararını uygulamamak için dezenformasyona başvurduklarını kaydetti.

Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ın mahkemenin aldığı ara emri başvurusunun kendilerini bağlamadığı yönünde yaptığı açıklamanın kabul edilemez olduğunu belirten Korkmazhan, hiç kimseye ve hiçbir kesime mahkeme kararları için ayrıcalık tanınamayacağını, mahkeme kararını hiçe sayanlar hakkında yasal işlem başlatılması gerektiğini vurguladı.

Yaşananların hukuk tanımazlıkta gelinen yeri gösterdiğini kaydeden Korkmazhan, ezanın Türkiye ve bir çok ülkede hoparlörlerden okunmadığını veya sesi kısılarak okunduğunu ve Kıbrıs’ta da olması gerekenin bu olduğunu belirtti.

Din ve inanç özgürlüğü herkes içindir.

Bir kesimin din ve inanç özgürlüğünün, başka bir kesimin baskı altına alınarak linç edilmesi anlamına gelmediğini belirten Korkmazhan, “din ve inanç özgürlüğü herkes içindir” dedi.

Tüm kesimlerin dini inanç ve düşünce özgürlüğü hakkını başka kesimleri rahatsız etmeyecek ve baskı altına almayacak şekilde kullanması gerektiğine dikkat çeken Korkmazhan, “Bu hakkı istismar ederek, camilerden okunan ezanı hoparlörlerden yüksek sesle okutarak, dini siyasallaştırmak, toplumun diğer kesimlerinin inançlarına, özgürlüğüne saldırıdır ve bu asla kabul edilemezdir” dedi.

Mahkeme kararınını tanımayarak, din üzerinden provokasyona girişen ve çatışma ortamını körükleyen kesimleri şiddetle kınadıklarını kaydeden Korkmazhan, mahkeme kararının uygulanmasını talep etti.