Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs’ta yaşayan her iki toplumun da bir birlerinin hassasiyetlerine saygı göstermesinin şart olduğunu ifade ederek, öncelikli olarak toplum liderlerinin bu hassasiyetleri gözetmesi gerektiğini vurguladı.

İki lidere de çağrımız bir an önce masaya dönmeleridir.

Birleşik Kıbrıs Partisi olarak görüşmelerin sekteye uğramasına neden olarak gösterilen Rum Meclisi’nin aldığı ENOSİS Plebisitinin okullarda onurlandırılması kararının yanlışlığını ilk günden itibaren vurguladıklarını ancak gelinen aşamada görüşmelerin çıkmaza girmesinin ve Türk tarafı olarak masaya dönülmemesinin yanlış olduğunun da altını çizdiklerini söyleyen İzcan, “ Her iki lidere de çağrımız süreci berhava etmemeleri ve bir an önce görüşmelerin yeniden başlamasıdır. Güney Kıbrıs’ta sürecin seçime dönük kullanılmaya çalışıldığı ortadayken, Kıbrıs’ın kuzeyindeki statükocu güçlerin görüşme sürecini sabote etmek için ortaya koydukları tavırlara da prim verilmemelidir” dedi.

Masadan kaçarak sorunlar çözülemez.  

Esas sorunun masada henüz çözümlenememiş, garantiler, toprak, dönüşümlü başkanlık gibi kritik konularda var olan anlaşmazlıklar olduğunun ortada olduğunu ifade eden İzcan, “ Masadan kaçarak sorunların çözülemeyeceğini her iki lidere de hatırlatmayı görev biliriz. Liderlere çağrımız bir an önce masaya dönmeleri ve ülkemize barış ve çözümü getirecek adımları atmalarıdır. Milliyetçi, şoven ve ayrılıkçı kesimlerin ekmeğine yağ sürmemeleridir” dedi.