Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2016 İnsan Ticareti raporunda Kuzey Kıbrıs’ın insan ticaretini önleme konusunda hiçbir yasanın bulunmadığı ülkeler arasında gösterilmesinin kabul edilmez olduğunu vurguladı. Her geçen yıl Kuzey Kıbrıs’la ilgili ifadelerin sertleşerek yerini koruduğunu belirten Hediye Yiğiter “ Bu açıkça ülkeyi yönetenlerdeki siyasi irade eksikliğini ortaya koymaktadır” dedi.

İnsan haklarına saygının olmadığı bir ülkede utanarak yaşıyoruz
Özellikle yabancı uyruklu kadınların bir mal gibi alınıp satıldığını, gece kulübü adı altında devletin bilgisi dahilinde fuhuş yapıldığını, insan haklarına saygının olmadığı bir ülkede utanarak yaşıyoruz diyen BKP Kadın Meclisi sözcüsü Hediye Yiğiter, “ Daha ne kadar süre toplum olarak gözlerimizi kapatarak hiçbir şey yokmuş gibi yaşayacağız” diye sordu.
Ortada büyük bir rant paylaşımının döndüğünü, siyasetçiler ve çıkar guruplarının çıkar ilişkisi içerisinde olduğunu bütün dünyanın  gördüğünü belirten Hediye Yiğiter, böyle devam etmesi durumunda ülkedeki organize suçlarda çok daha büyük patlamalar yaşanacağının altını çizdi.

BKP Kadın Meclisi gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak insan ticaretinin önlenmesini talep eder
Sivil toplum örgütlerinin konuyu yıllardır dile getirmesine rağmen her fırsatta emek, demokrasi ve insan haklarını ağızlarından düşürmeyenlerin kör, sağır ve dilsiz gibi davrandığını vurgulayan  Hediye Yiğiter, “ BKP Kadın Meclisi eksik olan yasal düzenlemelerin en erken zamanda yapılarak insan ticaretinin önlenmesini talep eder” dedi.