BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Taşınmaz Mal Komisyonu tarafından, Kıbrıslı Rum Nikolas Skurdis’e  Kozanköy’de bulunan arazisinin verilmesi karşısında ortaya konan tepkileri, ırkçı yaklaşımlar olarak yorumladıklarını açıkladı.

“Taşınmaz Mal Komisyonu, yasa ile kurulmuş olup, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu tarafından kabul edilmiştir” diyen Salih Sonüstün, “Bir avuç fanatiğin, Kıbrıs Türk toplumunu maceraya sürüklemesine izin verilmemelidir” dedi.

“Kıbrıs’ın kuzeyinde kurulan statüko ve onun temsilcilerinin amacı, kurulan hukuk dışı düzeni ısrarla devam ettirmektir” diyen Sonüstün, bunun mümkün olmadığını, er ya da geç uluslar arası hukuka uygun bir çözüme ulaşmanın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Kıbrıs’ın kuzeyinde yabancı kökenli binlerce insan yaşarken, 18 bin 391 ev, 473 dükkân, 11 bin 276 arsa yabancılara satılmışken, bir Kıbrıslı Ruma kendi arazisinin iade edilmesine karşı çıkarak, halkı kışkırtmak insanlıkla da bağdaşmaz” dedi.

“BKP, tüm Kıbrıslıların insan haklarını sonuna kadar savunmaya devam edecektir” diyen  Salih Sonüstün,“Sınırların, askerlerin, savaşların olmadığı, insanların kardeşçe yaşadığı bir ülke yaratmak temel hedeflerimizdir” dedi.