Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, gelinen aşamada Garantiler konusunun açıkça tartışılmasının vaktinin geldiğini belirtti. Konu ile ilgili açıklama yapan İzzet İzcan, Kıbrıs sorununun en önemli başlığını oluşturan Garantiler konusunun, güvenlikten tamamen ayrı bir konu olduğunu, iki konuyu iç içe sokarak halkı korkutmanın kimseye bir faydası olmayacağını vurguladı.
Garanti antlaşmasının Enosis ve Taksim politikalarına karşı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğü, anayasal nizamı ve egemenliğini korumak maksadıyla,  Kıbrıs’ı NATO’nun çekim alanı içerisinde tutmak hedefiyle dizayn edildiğini vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Korunmaya ve kurtarılmaya muhtaç bir zavallı görüntüsü ile barışa ulaşılamayacağını, tam tersine toplumlararası güvensizliğin  kamçılanacağını belirtti.
“ Hem evimizin efendisi olmak istediğimizi söyleyeceğiz, hemde kurtarıcı aramaya devam edeceğiz. Kıbrıs Türk toplumunun korkular içerisinde yaşayarak varlığını sürdürmesi mümkün değildir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Ayrılıkçı siyasetler ülkemizi bölüp parçalayan Anglo – Amerikan emperyalizmi ve onun işbirlikçilerine hızmet eder” dedi.

  1. Yüzyılda ne dikenli tellere nede koruyucu hamilere ihtiyaç yoktur.
    “Birleşik Kıbrıs Partisi, askerden ve silahtan tamamen arınmış, toprağı  bütün ortak bir vatan için mücadele etmeye kararlılıkla devam edecektir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “21. Yüzyılda ne dikenli tellere, ne de koruyucu hamilere ihtiyaç yoktur” dedi.
    Güvenlikle ilgili yasal ve anayasal her yürlü tedbirin dünyadaki diğer uygar devletlerde olduğu gibi alınmasını desteklediklerini belirten İzcan,  “Bu aşamada yapacağımız en yanlış şey karşı toplumu tehdit edip, ayrılıkçı yollara gideceğimizi ilan etmektir” diyerek,  Cumhurbaşkanı Akıncı’nın son günlerdeki öfke ve tehdit içeren uslubunu benimsemediklerini vurguladı.

BKP ne sığınacak bir liman, nede diyet ödeyeceği bir kurtarıcı aramamaktadır.
           Ciddi bir manifesto ile seçimi kazanan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya soğukkanlılığınızı kaybetmeden topluma verdiğiniz sözlerin arkasında durmaya devam edin çağrısında bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “BKP ne sığınacak bir liman, nede diyet ödeyeceği bir kurtarıcı aramamakta, kendi toplumuna güvenerek barış mücadelesini sonuna kadar sürdürmeye devam edecektir” dedi