New York’taki zirvede tarafların kendi aralarında müzakere etmeleri gereken konular bulunduğunun ortaya çıktığını vurgulayan İzzet İzcan, “İlk dört başlıkta açık duran konular kapatılıp, toprak ve harita başlığında ilerleme sağlanmadan uluslararası konferansın toplanamayacağı açık biçimde ortaya çıkmıştır” dedi.

       Liderlere düşen görev görüşmeleri kararlılıkla sürdürmektir.
       BM çevrelerinin de bu görüşe destek vererek bir aylık yoğunlaştırılmış bir müzakere süreci talep ettiğinin altını çizen İzcan, “Bugün itibarı ile liderlere düşen görev, yöntem tartışmaları yerine sorunun özlü çözümünün yolunu açacak müzakereleri kararlılıkla sürdürmektir” dedi.
Toplumların doğru ve gerekli bilgilendirilmesinin önemine vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Ekim sonu yeni bir zirve ile karşı karşıya bulunmamız, fırsatların henüz tükenmediğini  göstermekte olup, Kıbrıs’ta federal bir çözüme inananların kararlılıkla çalışmasını zorunlu kılmaktadır” dedi.

Görüşme süreci yapay takvimler ve hakemlik olmadan Kıbrıslılara aittir. Çözümü dış güçler değil Kıbrıs’lı görüşmeciler bulacaktır.
        Zaman faktörünün önemli olduğuna vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bununla birlikte bir kez daha ortaya çıkmıştır ki görüşme süreci yapay takvimler ve hakemlik olmadan devam edecek olup tamamen Kıbrıslılara ait olacaktır. BM görevi, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un belirttiği üzere sorunun uluslararası  finans kısmı  ve ihtiyaç duyulduğu noktada sürece katkı yapmakla sınırlıdır. Kısacası çözümü dış güçler değil Kıbrıs’lı görüşmeciler bulacaktır” dedi.