BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Yurtdışı Koordinasyon Ofisi adını altında, Kıbrıslı Türklerin sosyal ve kültürel kuşatma altına alınmak istendiğini belirterek, bu kuşatmayı reddettiklerini ve Koordinasyon Ofisi’nin kurulmasını engellemek için her türlü mücadeleden geri durmayacaklarını kaydetti

“Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordisyon Ofisi Kurulması ile faaliyetlerine ilişkin anlaşmanın” 2014 yılında CTP-DP hükümeti döneminde meclis bypass edilerek imzalandığını ve 1 yıllığına uygulanması için Bakanlar Kurulu kararı alındığını, ancak halkın ve ilerici güçlerin yoğun mücadelesi sonucu bu yanlış karardan geri adım atıldığını belirten Korkmazhan, “UBP-DP azınlık hükümetinin, Kıbrıslı Türklerin asimilasyon sürecinin önemli bir parçası olan bu anlaşmayı hayata geçirme çabasını şiddetle kınıyoruz” dedi.

 

Söz ve yetki hakkımız elimizden alınacak.

Söz konusu anlaşma ile Kıbrıslı Türklerin kendi kurumları üzerindeki söz ve yetki haklarının ellerinden alınmak istendiğini belirten Korkmazhan, “Bu anlaşma ile Spor ve Gençlik daireleri işlevsizleştirilecek ve tüm yetki Koordinasyon Ofisi’ne devredilecek. Sosyal ve kültürel tüm proje ve uygulamalar, başkanının ve tüm personelinin Türkiye’den atanacağı bu Ofis tarafından yürütülecek. Tüm gençlik kamplarımızın ve spor tesislerimizin işletmesi bu ofise devredilecek. Kültürümüz, sporumuz, sosyal yaşamımız bu ofis tarafından şekillendirilecek, kendi kültürümüzü yaşama ve yaşatma konusunda kısıtlama ve engellemeler ile karşılaşacağız” dedi.

Kıbrıslı Türklerin asimilasyonunu öngören sürecin önemli bir parçası olan, toplumu sosyal ve kültürel kuşatma altına almayı öngören Yurdışı Koordinasyon Ofisi’nin kurulmasını engellemek ve kültürümüzü ve kimliğimizi korumak için BKP’nin kararlı mücadelesine devam edeceğinin altını çizen Korkmazhan, bu çerçevede tüm ilerici ve demokratik örgütler ile ortak mücadele ve dayanışma içerisinde hareket edeceklerinin altını çizdi.