Birleşik Kıbrıs Partisi Türkiye’nin AB vatandaşlarına vizeyi kaldırması konusunu değerlendirdi. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, uluslararası ilişkilerde ülkelerin kendi menfaat ve çıkarları gereği hareket ettiğinin ortaya çıktığını vurgulayarak “Konuyu milliyetçi ve şöven yaklaşımlarla değil, siyasi gerçeklik, uzlaşı ve akıl yolu ile değerlendirmeliyiz”dedi. Bu karar ışığında Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport sahibi Kıbrıslıların Türkiye’ye vizesiz girişinin önünün açıldığını belirterek, Kıbrıslı Türkler olarak bundan çıkarılacak önemli dersler olduğunu söyledi.
BKP’nin  ilk günden beri Kıbrıs Türk toplumunun, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde özne olması gerektiğini vurguladığını dile getiren İzcan, “Eğer bizler bugünkü gibi edilgen olmaya devam edersek çok daha büyük sürprizlerle karşı karşıya kalacağız” dedi. İlerki günlerde Türkiye’nin AB’den açılmasını talep ettiği başlıklar karşılığında, Türkiye limanlarının da açılmasının kaçınılmaz olduğunu belirten İzcan “BKP, Kıbrıs Rum tarafıyla Türkiye ilişkilerinin normalleşmesini, büyük bedel ödediği ekonomik ve siyasi ambargolardan kurtularak erken bir çözüme ulaşmayı kararlılıkla savunmaya devam edecektir dedi.
Gün ağlayıp feveran etme günü değil.
 Kıbrıs Türk toplumunun Kıbrıs Cumhuriyeti kuruluş anlaşmalarından doğan tüm haklarına sahip çıkma ve ne istediğimizi hep birlikte dünyadan talep etme günüdür diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP’nin bu çerçevede kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğini vurguladı.