Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, CTP-UBP hükümetinin çökmesinin ardından, daha önce yapılan açıklamaların ve alınan kararların  görmezden gelindiğine ve halkın yanıltılmaya çalışıldığına dikkat çekerek, “Sn Ömer Kalyoncu, 22 Mart 2016 tarihinde yaptığı açıklamada, yalnızca elektrik ve yargı ile ilgili tartışmaların olduğunu, ancak Türkiye ile Ekonomik Protokolün bir şekilde imzalanacağını söylemişti. Dolayısı ile ekonomik protokolde yer alan emeklilik yaşının yükseltilmesini, limanların ve telefonun özelleştirilmesini, DPÖ’nün lağvedilmesini, TÜK ve SÜTEK’in işlevsizleştirilmesini, tarım ve hayvancılığın ortadan kaldırılmasını öngören maddeleri ve bunlar gibi daha bir çok yıkıcı maddeyi kabul ettikleri anlaşılmaktadır” dedi.

Sözde güvenlik ile ilgili 7 yasanın Bakanlar Kurulu’nda onaylandığını, ancak hükümet çökünce Başbakan Ömer Kalyoncu’nun bu kararı imzalamayacağını söylediğini kaydeden İzcan, “Önce onayladınız, hükümetiniz çökünce imzalamadım diyorsunuz. Kimi kandırdığınızı sanıyorsunuz?” dedi.

“UBP değişti” diyerek kurulan hükümeti reform hükümeti diye sunduklarını, halk alyehine onlarca icraata imza attıklarını belirten İzcan, “Aylarca halkı ezdiniz. Suyu özelleştirdiniz. Hükümet programınız yalan oldu. Ekonomik Protokolü halktan gizlediniz, hiçbir alternatif çalışma yapmayarak halkı bu yıkım paketine mahkum bıraktınız. Şimdi direneceğiz diyorsunuz. Terar göreve talibiz diyorsunuz. Ne söyledikleriniz, nede yaptıklarınız bir biriyle uyuşuyor” dedi.

Tek çıkış yolu halka gitmektir.

“Halkımız ne meclise, ne de mecliste temsil edilen partilere, güvenmiyor, inanmıyor” diyen İzzet İzcan, bu meclisten halkın iradesini yansıtacak bir hükümet çıkmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Halkın yeni bir yamalı bohça hükümetini kabul etmeyeceğini ve onaylamayacağını vurgulayan İzcan, “Tek çıkış yolu halka gitmek, halkın iradesine başvurmaktır. BKP, biran önce erken seçime gidilmesini talep etmektedir” dedi.