Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, CTP-UBP hükümetinin çöktüğünü belirterek, biran önce halka gidilmesini talep etti.

CTP-UBP hükümetinin çalışanların maaşlarını ödemekten dahi aciz olduğunu, üreticiden, hayvancıya, turizmciden, işçiye tüm kesimlerin ve sektörlerin kan ağladığını vurgulayan Korkmazhan, “Siyasi statükolarını ve çıkar birlikteliklerini koruma uğruna faturayı sürekli halka ödetiyorlar” dedi.

CTP-UBP hükümetinin halka daha fazla zarar ve yıkımdan başka verebileceği hiçbirşeyi bulunmadığını belirten Abdullah Korkmazhan, halka gitmek yerine statükonun devamında ısrar etmenin daha büyük sorunların yaşanmasına neden olacağına dikkat çekti.

Meclisin meşruluğu yoktur.

Hiçbir meşruluğu kalmayan meclisin ve mecliste temsil edilen siyasi partilerden yeni bir hükümet oluşumunun çıkmasının mümkün olmadığını, halkın ne CTP-UBP hükümetine, nede meclisteki siyasi partilere inanç ve güveninin kalmadığını vurgulayan Korkmazhan, “Bu meclisin ve siyasi partilerin meşruluğu 2014 yılında yapılan Anayasa referandumunda, halkın büyük bir çoğunluğunun hayır oyu kullanması sonucu ortadan kalkmıştı. Ancak  halka rağmen siyasi tiyatrolarına bugüne kadar devam ettiler. Artık ne yapsalar boş. Halkın değişim iradesi karşısında daha fazla direnemeyecekler” dedi.

BKP, halkın siyasi iktidarını kurmaya hazırdır.

Bugüne kadar Kıbrıs’ın kuzeyinde sözde iktidar olanların, talimatlar ile hükümetçilik oynamaktan öteye gidemediklerini, sivil, demokratik ve kendi kendimizi yöneteceğimiz bir düzen yerine, vurguna, yalana, hırsızlığa ve yolsuzluğa dayalı çarpık bir yapı yaratıp yıllarca bundan beslendiklerine dikkat çeken Korkmazhan, “BKP, hırsızların, yolsuzların iktidarına karşı halkın siyasi iktidarını kurmaya hazırdır” dedi.