Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs’ın kuzeyinde demokrasiden bahsetmenin mümkün olmadığını belirterek, Nevruz bayramında alınan polisiye tedbirlerin bunun en açık örneği olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nde 16 Nisan’da gerçekleşecek referandum kampanyasının Kıbrıs’ın kuzeyinde AKP  hükümetinin isteği yönünde şekillenmesinin ve bir evet kampanyası yürütülmesinin doğru olmadığına işaret eden İzcan, “ Bu gün UBP- DP azınlık hükümeti AKP hükümetine yaranmak adına evet kampanyasını desteklerken hayır cephesine karşı tavır almıştır. Nevruz bayramı kutlamaları bunun en bariz örneğidir” dedi.

Halkların Kardeşliği Platformu, Türkiye ve Kıbrıs’ta barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesine katkı yapmayı hedeflemektedir.

Oluşturulan Halkların Kardeşliği Platformu’nun sadece Türkiye’de gerçekleşecek referanduma hayır deme amacı taşımadığını aynı zamanda Kıbrıs’ın kuzeyinde barış, demokrasi ve insan hakları mücadelesinde de ortak mücadele verme hedefini taşıdığını  ve bu platforma  Kıbrıs’ın kuzeyinde barış ve demokrasiden yana olan tüm sivil toplum örgütü ve partilerin destek  vermesi öncelikli görevlerimiz arasında olmalıdır” dedi.

Barış ve demokrasi mücadelesinin başarıya ulaşmasının yolu birlikte mücadeleden geçer.

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin kurulduğu günden bu yana halkların kardeşliği, barış, demokrasi, insan hakları ve emeği,  savunduğunu ve bu yönde mücadele ettiğini vurgulayan İzcan, “ Biz Türkiye halkları ve dünyadaki tüm halklarla kardeşçe barış içinde yaşamayı savunan bir siyasi geleneğin temsilcileri olarak kendi ülkemizde de bu değerlerin egemen olmasını arzuluyor ve bu yönde mücadele etmeye devam ediyoruz. Bizimle ayni siyasal hedefleri savunan örgütlerle iş ve güç birliği yapmaya devam edeceğiz. Hem ülkemizde hem bölgemizde hem de dünyada mücadelenin başarıya ulaşmasının yegane yolu birlikte mücadeleden geçer” dedi.