Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim’in yasa dışı bir şekilde Borçlanma Komisyonu kararı olmadan gerçekleştirdiği borçlanmaların onaylanması için Bakanlar Kurulu’ndan geriye dönük karar almasını istediği yönünde iddialar bulunduğunu belirterek, “İddialara göre bu isteği reddedilen Sn Akim,  bunun üzerinde Maliye Bakanlığı’na başvurarak Borçlanma Komisyonu Üyesi Müsteşar Ahmet Havutcu’dan geriye dönük onay kararını imzalamasını istemiştir. Eğer bu iddialar doğru ise derhal yasal işlem başlatılmalıdır. Sn Havutcu bu kararı kesinlikle imzalamamalıdır. Aksi takdirde bu suça ortak olacaktır” dedi.

BKP’nin aylardır KIB-TEK’de yaşanan usulsüzlükler ve yasa dışı uygulamalar ile ilgili soruşturma açılması çağrısında bulunduğunu ve Başsavcılık ile Sayıştaylığa suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden Korkmazhan, geriye dönük karar alınarak yasadışılıkların yasallaştırılmaya çalışılmasına izin vermeyeceklerini, yaşananlar ile ilgili yargıya başvuracaklarını açıkladı.

 Yapılan istihdamlar partizanca!

Kuruma alınan Led Lamba ve Akıllı Sayaç ihalelerinin şeffaf ve hukuka uygun yapılmadığını, 2 adet Dizel Jeneratör alımı için ihaleye çıkılmadığını, Borçlanma Komisyonu’na gidilmeden çeşitli bankalardan önemli miktarlarda borçlanmaya gidilerek yasaların ihlal edildiğini kaydeden Abdullah Korkmazhan, “Tüm bunların yanında, Kuruma sınavsız, mülakat usulü mevsimlik ve kalıcı olarak toplam 135 kişi istihdam edilmiştir.  İstihdam edilenlerin bir kısmı Yönetim Kurulu Üyeleri ve hükümet ortağı DP-UG’ye verilen kontenjanlardan, geriye kalanlar ise KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim ve hükümetin büyük ortağı CTP-BG’nin örgütlerince saptanmıştır. Vatandaşlar arasında Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde ayırım ve partizanlık yapılmıştır” dedi.

KIB-TEK’i denetlemeye giden Sayıştay Denetçileri’nin, karar defteri ve gerekli evrakları talep ettikleri için Sn İsmet Akim’in talimatı ile kurumdan dışarıya atıldıklarını vurgulayan Korkmazhan, Başsavcılığın gerekli yasal soruşturmayı başlatarak, Sayıştaylığın KIB-TEK’deki denetimlerini eksiksiz tamamlaması için üzerine düşeni yapmasını ve görevini kötüye kullananların yargılanarak en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.