Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk toplumunun kararını verdiğini 19 Nisan’da gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimini BKP’nin de desteklediği bağımsız aday Sn Mustafa Akıncı’nın kazanacağını belirterek, toplumun zekasını hafife alıp, gerçek dışı ithamlar ile Sn Akıncı’yı ve kampanyasını karalamaya çalışanların hüsrana uğrayacağını vurguladı.

Sn Akıncı’nın ipi göğüsleyeceğinin kesinleşmesi karşısında, telaş ve paniğe kapılarak yalan ve iftira kampanyasına sarılan çevrelerin acınacak durumda olduklarını kaydeden İzcan, “Yarattıkları ve sürdürmek istedikleri statükonun ömrü dolmuştur. Statüko yıkılmaktadır ve altında kalacaklardır. Telaş ve paniklerinin nedeni budur” dedi.

Zafer hiçbir karşılık beklemeden yurdu için çalışanların olacaktır.

Kıbrıs Türk Toplumunun ilerici güçlerinin ortak bir program etrafında birleşerek mücadele etmekten başka çaresi kalmadığını vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Sn Mustafa Akıncı’nın açıkladığı 4 ana ilke etrafında somutlaşan seçim manifestosunun buna hıimet ettiğini belirterek, tüm BKP’lilerin son dakikaya kadar hiç durmadan çalışmasını istedi ve “Zafer hiçbir karşılık beklemeden yurdu için çalışanların olacaktır”dedi.

Bağımsız Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, ortaya koyduğu yeni anlayış ve vizyon ile Kıbrıs sorununu erken zamanda çözebilecek tek aday olduğunu kaydeden İzcan, Kıbrıslı Türk toplumunun değişim ve çözüm istencinin çok güçlü olduğunu ve Sn Akıncı’nın seçimi kazanması ile bu istencin hayat bulacağını vurguladı.

Kıbrıslı Türk toplumunun özne olup kendi geleceğini belirleme veya toplumsal yokoluş ikilemi ile karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken İzcan, 19 Nisan seçimlerini Mustafa Akıncı’nın  kazanması ile Kıbrıslı Türklerin kendi geleceklerini şekillendirmeye başlayacaklarını vurguladı