Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, yaklaşan seçimleri fırsat bilen bir takım çevrelerin kamu bankalarından yüklü miktarda kredi çekmek için sıraya girdiğini belirterek, haksız kazanç sağlama peşinde olan bu kesimlere fırsat verilmemesini istedi.
Vakıflar ve Kooperatif Merkez Bankalarının geri dönmeyen milyonlarca dolarlık kredilerin altında imzaları bulunmaktadır.
            Tanınmış bir siyasinin oğlu için Vakıflar Bankası’ndan 9 milyon dolar kredi talebinde bulunduğunun basına yansıdığını dile getiren İzzet İzcan, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün ise konuyla bizzat ilgilendiğinin iddia edildiğini vurgulayarak, konu ile ilgili Vakıflar Bankası’ndan açıklama talep etti. Vakıflar Bankası ve Kooperatif  Merkez Bankası’nın kamu bankaları olmaları nedeniyle siyasi müdahalelere açık olduklarını vurgulayan İzzet İzcan, bu bankaların  geçmişte de milyonlarca dolar geri dönmeyen kredilerin altında imzaları olduğunu belirtti.
“Devletin malı deniz, yemeyen domuz” anlayışının bu memlekette yıkılması gerektiğini vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Birleşik Kıbrıs Partisi her türlü usulsüzlüğün üzerine gitmeyi kararlılıkla sürdürecektir” dedi.