BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Merkezi İhale Komisyonunun, KIB-TEK yakıt ihalesini bir kez daha iptal etmesini, yolsuzluğa açık bir karar olarak değerlendirdi.
Konunun “ Kamu Yararı “ olarak adlandırılmasının, yapılacak torpil ve yolsuzluklara kılıf olarak kullanılacağını belirten İzzet İzcan, “ İstenilen firma ihaleyi kazanamayınca, bilerek ve isteyerek bu oyuna başvurulmuştur “ dedi.
KIB-TEK’in ihale yolsuzluklarından birtakım kesimlerin haksız kazanç sağladığını, zamanında ihaleye çıkılmadığı için kurumun zarara sokulduğunu, zararın da halka ödettirildiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, yaşananlar karşısında, polis, savcılık ve sayıştaylığın harekete geçmesi çağrısında bulundu.
“ Siz kimi kandırıyorsunuz, herkes herşeyin farkında “ diyen İzzet İzcan, “ İhale ısrarla İçkale firmasına verilmeye çalışılıyor, yolsuzluk diz boyu “ dedi.
UBP iktidarının, KIB-TEK yakıt ihalesini açık artırmaya dönüştürerek İçkale firmasına verme peşinde olduğunu belirten İzzet İzcan, Kuzey Kıbrıs’taki vurgun ve talan düzeninin, Türkiye’deki iktidara yakın sermaye kesimleri ile birlikte yasadışı işler yaptığını vurguladı.