KIB-TEK’in üstüne oynanan oyunlarda yolun sonuna gelindiğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, her şeyin Ankara’daki AKP iktidarının talepleri doğrultusunda gerçekleştirildiğini unutmadan, mücadelenin doğru adrese yönelik yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.
Başbakan Ünal Üstel’in “ Aslında biz Türkiye’den kablo ile elektrik getirip enterkonnekte sisteme geçmek istiyoruz “ söylemlerinin gerçekleri yansıtmadığını dile getiren İzzet İzcan, “ Türkiye ile Kıbrıs arasında kablo döşeseniz bile, enterkonnekte sisteme geçemeyeceğinizi, bunun uluslar arası hukuka aykırı olduğunu ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin onayını gerektirdiğini, siz de biliyorsunuz “ dedi.
“ Kuzey Kıbrıs’ta verilmesi gereken esas mücadele Ankara’nın buradaki asimilasyon ve ilhak siyasetine karşı olmalıdır “ diyen İzzet İzcan, bu temelde bir araya gelinmediği sürece, başarı şansının olmadığını vurguladı.
“ Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve egemenliğini garanti altına alacak Birleşik Federal Kıbrıs, gerçek kurtuluştur “ diyen İzzet İzcan, “ BKP, ülkemizin özgürlüğü için mücadele etmeyi kararlılıkla sürdürecektir “ dedi.