Birleşik Kıbrıs Partisi, UBP- HP hükümetinin hazırladığı ekonomik paketi değerlendirdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan yaşananların kapitalizmin yapısal bir krizi olduğunu, sorunun sistemin kendisinden kaynaklandığını ve dünyanın 2008 krizinden daha büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

“ Normal ekonomiler böyle durumlarda ekonominin çarklarının dönmesi için sisteme mali destek sağlar ve üretici sektörleri ayakta tutar” diyen İzcan, “ Biz de ise tam tersi yapılarak çalışan ve emekçiler haraca bağlanmaktadır” dedi.

“ Krizin tüm yükünü çalışanların ve emekçilerin sırtına yükleyen UBP- HP hükümetinin, Kıbrıslı Rumların malları üzerinde devlet eliyle andrez oynayıp, turizm adı altında kumarhanelerden ceplerini şişirenlere, dünya zenginler kulübünde sıraya girenlere, birleşik faiz uygulamaları ile zenginliklerine zenginlik katan bankalara, zam yaparak karına kar katan mobil telefon şirketlerine, krizi fırsata dönüştüren iktidarın destekçisi sermaye guruplarına hiç dokunmaması kabul edilemezdir” diyen İzcan, “ Aynı gemide değiliz, emekçi ve üretici yığınlar haklarını korumak için kararlı davranmalıdır” dedi.

“ Dünyadan izole olmuş Kuzey Kıbrıs’taki statüko sorunların kaynağıdır” diyen İzcan, “ Öksüz bir çocuk gibi sokağa atılan insanımız canını yitirme tehlikesi ile karşı karşıyadır” dedi.

Emek, barış ve özgürlük mücadelesinin tek çıkar yol olduğunu belirten İzzet İzcan, “ Sermayenin temsilcisi, halk düşmanı kapitalist yönetimlerden kurtulmak öncelikli görevimizdir” dedi.