Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, 288 gün süren ölüm orucunun sonucunda hayatını kaybeden Gurup Yorum üyelerinden devrimci sanatçı Helin Bölek’in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

“ Başta devrimci sanatçının ailesi olmak üzere tüm gurup üyelerine, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren tüm devrimcilere baş sağlığı dileriz. Işıklar yoldaşın olsun Helin Bölek” diyen İzcan, sanatın ve sanatçının tutsak edilemeyeceğini vurguladı.

Türkiye’deki totaliter rejimin birçok sanatçı, gazeteci, yazar ve siyasetçiyi düşünce suçuyla hapsetmeye devam ettiğini ifade eden İzcan, “ AKP- MHP iktidarı her geçen gün derinleşen baskıcı, otoriter rejimin devamına tehlike gördüğü herkesi terörist ilan edip hapsederek rejimin devamını sağlamayı hedeflemektedir” dedi.

İzcan, “ Helin Bölek gibi daha nice devrimci, aydın ve mücadeleci insan rejime karşı direniş ve mücadelesine devam etmektedir. Bu noktada tüm devrimci duygu ve dayanışmamızla onları ve direnişlerini selamlarız” dedi.

“ Daha özgür, daha demokratik bir Türkiye’nin oluşturulması daha özgür ve daha demokratik bir Kıbrıs’ın oluşmasına yardımcı olacaktır” diyen İzcan, Bu noktada, Kıbrıslı Türk ve Türkiyeli devrimcilerin dayanışmasının çok önemli olduğunu vurguladı.