Birleşik Kıbrıs Partisi, Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir’in, Türkiye’ye girişine izin verilmeyerek gözaltına alınmasını kınadıklarını açıkladı.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Ali Kişmir’den önce Özay Hüseyin Kurtdere, Ali Bizden ve Dr: Ahmet An’a da ayni muamelelerin yapıldığını belirterek, “TC yetkilileri, Kıbrıslı Türk barışseverleri kara listesine almış ve ülkesine sokmayarak, cezalandırma yolunu seçmiştir” dedi.
“Yaşananlar, Ankara’daki AKP iktidarının ilhak siyasetinin bir sonucudur” diyen İzzet İzcan, “Üzüntü verici olan, KKTC hükümet yetkililerinin sus pus olarak, bu insanlık dışı muameleye onay vermeleridir” dedi.
TC Büyükelçisi’nin, Dış İşleri Bakanlığı’na çağrılarak, kendisinden izahat istenmesini ve olduğu varsayılan yasaklılar listesinin açıklanmasının talep edilmesi gerektiğini belirten İzzet İzcan, “Kıbrıs Türk toplumu, Erdoğan iktidarının şamar oğlanı değildir” dedi.
Yaşananların, Kıbrıs’ta federal çözümün aciliyetini ortaya koyduğunu dile getiren İzzet İzcan, demokratik hukuk devleti içinde özgürce yaşamanın, Kıbrıslı Türklerin en temel insan hakkı olduğunu vurguladı.