Birleşik Kıbrıs Partisi, Bilişim Yasası hakkında seminer düzenledi. KTÖS lokalinde  gerçekleşen semineri hukukçu Öncel Polili verdi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, baskıcı iktidarların, halkı denetim altında tutmak için nerde duracağı belli olmayan yasalar çıkardığını vurgulayarak, “Temel insan haklarını ihlal eden, özgürlük karşıtı bir yasa ile karşı karşıyayız” dedi. BKP’nin,  Bilişim Yasasına karşı olduğunu belirten İzcan, iptali için süren yargı sürecine destek verdiklerini söyledi.

Kıbrıs Türk toplumunun en büyük sorununun, doğru bilgi alma hakkı olduğuna dikkat çeken İzzet İzcan, “Gerici iktidarlar,  medyayı bir silah olarak kullanmakta ve bunu bozacak her türlü harekete karşı çıkmaktadırlar” dedi.

Polili: Bilişim Yasası, insanları baskı altına alıp susturmaya yöneliktir.

Avukat Öncel Polili ise Bilişim Yasasının bilgi eksikliğine dayandığını, teknik olarak uygulanması mümkün olmayan maddeler içerdiğini belirtti. Bilişim Yasasının ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu dile getiren Öncel Polili, “İnsanları baskı altına alıp susturmaya yöneliktir” dedi. Yasanın kendi içinde belirsizlikler içerdiğini ve anlaşılmaz noktalarla dolu olduğunu belirten Polili, “Bu yasa  karakteri nedeniyle istenilen noktalara çekilebileceği gibi, yeni suçlamalara olanak sağlar” dedi. “İnsanların sosyal örgütlenme hakkını ortadan kaldırması, hükümetlerin sosyal medyadan korktukları anlamına gelir” diyen Avukat Öncel Polili, “Hükümetler, kendilerine karşı gelişen bir hareketi istedikleri an cezalandırma yoluna gidebilirler” dedi.

Bilişim Yasası bilgi vermekten uzak, neyin suç olup olmadığı belli olmayan, insanların özel bilgilerinin kopyalanmasına imkan tanıyan bir yasa olduğunu belirten Öncel Polili, özel hayatın gizliliği ihlal edilmekte, toplumu koruyucu değil, yasaklayıcı ve cezalandırıcı bir karakter taşımakta olduğunu vurguladı.