Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, 18 Ekim 2020 tarihinde yapılan ve Ankara’daki AKP hükümetinin müdahaleleri ile darbeye dönüşen, Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerinden bir yıl geçtiğini belirterek, geçen bir yıl süresince, müdahalelerin artarak devam ettiğini belirterek, Kıbrıs’ta barış ve demokrasiye inanan tüm kesimlerin, bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı.
Kuzey Kıbrıs’ın, Ankara’nın denetimi altında olan bir toprak parçasına dönüştüğüne işaret eden İzzet İzcan, TL kullanımından doğan enflasyonist baskı altında, Kıbrıslı Türklerin önemli bir kısmının açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edildiğini vurguladı.
Karpaz’a kurulması planlanan yeni askeri üstle, ülkenin patlamaya hazır bir saatli bombaya dönüştürüldüğünü dile getiren İzcan, “Statükoyu yıkarak barış ve huzura ulaşmak, tek çıkış yoludur” dedi.
“Parlamentoculuk ve hükümetçilik oynayarak, halkı kandırmaya çalışanlar başarılı olamazlar” diyen İzcan, ilhak siyasetlerini ret eden ve Kıbrıs Türk toplumunun, kimlik ve varlığına saygısı olan kesimlerin birlikteliğinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.