Birleşik Kıbrıs Partisi Dışilişkiler Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada, Ango-Amerikan emperyalizminin, koalisyon güçleri ve Türkiye ile sağlanan anlaşma çerçevesinde Suriye’yi adım adım istikrarsızlaştırıp, işgal ettiğini belirterek, IŞİD ile mücadele adı altında yapılmaya çalışılanın Suriye’nin işgal edilerek, parçalanması olduğunun altını çizdi.

IŞİD terör örgütünü yaratanın Anglo-Amerikan emperyalizmi ve her türlü desteği sağlayanın ise AKP hükümeti olduğunu vurgulayan Sonüstün, “Anglo-Amerikan emperyalizmi, önce IŞİD’ı yarattı. Basında yer aldığı gibi AKP hükümeti aracılığı ile bu örgütü silahlandırıp güçlendirdi. Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde Ortadoğu ülkelerinde adeta bir Truva Atı gibi kullandı. Şimdi’de IŞİD terörüne karşı mücadele adı altında başta Suriye olmak üzere, Ortadoğu ülkeleri işgal edilmekte, bölünüp, parçalanmaktadır” dedi.

AKP hükümeti ve ABD, Suriye’nin işgali konusunda anlaştı.

AKP hükümeti ile ABD arasında varılan anlaşmaya göre Koalisyon savaş uçaklarının IŞİD’ı incirlikten kalkarak vuracağını, gerektiğinde Türk savaş uçaklarınında kullanılacağını ve Suriye topraklarının güvenli bölgeler oluşturma adı altında 50 kilometre derinliğe kadar işgal edileceğini kaydeden Sonüstün, “Anglo-Amerikan emperyalizmi ve hizmetindeki AKP hükümeti, 90 kilometrelik Türkiye-Suriye sınırında, yer yer güvenli bölge adı altında 50 kilometre derinlikte işgal bölgeleri oluşturarak, öncelikle bu bölgede gerçekleşen Rojava devrimini ve Kobani zaferini boğmak istemekte ve IŞİD’ı Suriye hükümetinin üzerine sürerek, Suriye’deki istikrarsızlığı derinleştirmek ve bu ülkeyi ikinci Irak haline sokmak istemektedir” dedi.

BKP, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve Rojava devrimini desteklemektedir.

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin emperyalist etrika ve saldırılar karşısında Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğini savunduğunun altını çizen Sonüstün, boğulmak ve yokedilmek istenen Rojava devriminin yanında olduğunu vurguladı. Emperyalizmin geçmişte Kıbrıs’ta uyguladığı böl-yönet politikasını Ortadoğu’yu ve enerji kaynaklarını kontrol etmek için uygulamakta olduğuna dikkat çeken Sonüstün, BKP’nin emperyalizme karşı halklar ile dayanışma içerisinde olduğunu kaydetti.