Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs’ın her iki yanında yükselen milliyetci ve fanatik çıkışların arzulanan çözüm ve barış sürecine hizmet etmediğini vurguladı. “İşler o kadar çığırından çıkmıştır ki disko çıkışı sabahın erken saatlerinde gençlerin karıştığı bar kavgaları bile taraflar arasında gerginlik nedeni olabilmekte, toplu ırkcı gösteriler yapılabilmektedir” dedi.

İçinden geçtiğimiz hassas süreçte ırkçı ve fanatik güçlerin fırsat kolladığını, her imkanı değerlendirerek ayrılıkcı tavırlar sergilediğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Hiç akıldan çıkartılmamalıdır ki 1963  olayları Ermu sokağında böyle kişisel nedenlerle oluşan bir kavga neticesinde alevlenmişti” dedi.

BKP her türlü  terör ve şiddet eylemine karşıdır.
BKP, nedeni ne isterse olsun her türlü terör ve şiddet eylemine karşıdır diyen İzcan, “Demokrasi, birlikte yaşam ve hoşgörü kültüründen taviz vermeden, tüm Kıbrıslıların kardeşce birarada yaşayacağı günler için, kararlılıkla mücadele etmeye devam edecektir” dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “İki taraftaki yönetimlere düşen görev, kısa günün kârını hesap ederek hareket etmeden, terör ve şiddet eylemlerine karışanları etkili bir şekilde cezalandırmak, hukuk devleti ilkelerine bağlı kalarak tüm insanların hak ve çıkarlarını korumaktır” dedi.