Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, yurt dışındaki bir şirketten 50 ay süreyle 11 Milyon 250 bin dolarlık  T&T Havalimanı İşletmeciliği İnş. Sanayi ve Ticaret Ltd’i denetlemek amacı ile yapılan hizmet alımı anlaşmasının, içinden pis kokular gelen bir yolsuzluk olayı olduğunun altını çizdi.

Bu anlaşma ile T&T Havalimanı İnş. Sanayi ve Ticaret Ltd’in, KKTC Ulaştırma Bakanlığı’nın seçtiği şirketlere kontrol ve denetim karşılığı olarak 11 Milyon 250 bin dolar ödemek zorunda bırakıldığını, KKTC Ulaştırma Bakanlığı’nın kendi görevi olan denetim ve kontrol sorumluluğunun, yurt dışındaki iki özel şirketten ihalesiz ve şaibeli bir şekilde hizmet olarak alındığını kaydeden İzcan, “Bu iki özel şirketin Türkiye’de iktidarda olan AKP yöneticilerine yakın olduğu ve adı geçmişte yolsuzluklara karışmış aynı kişiye ait olduğu bilinmektedir” dedi.

“Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, hangi hak, yetki ve kriterlere göre bu şirketleri seçmiştir? Denetime tabi tutulacak şirketin, parasını kendisinin ödediği denetçi tarafından kontrol edildiği dünyanın neresinde görülmüştür?” diyen İzcan, “Bu tamamen denetim anlayışına aykırı bir durumdur. Parayı ben size verecem, sizde beni böyle büyük bir projede denetleyeceksiniz. Bunun adı yolsuzluktur, suistimaldir ve hırsızlıktır” dedi.

Yolsuzluğun altında Bakanlar Kurulu’nun imzası var.     

Bakanlar Kurulu’nun 14 Ekim 2015 tarihinde, Ö (K-I) 449 numaralı kararı ile KKTC veya TC’den bu konu ile ilgili teknik ve hukuki konularda hizmet alımına ilişkin karar aldığını belirten İzcan, “Ömer Kalyoncu başbakanlığındaki CTP-UBP hükümeti sorumluluk altındadır. Bu sürecin parçasıdırlar. BKP derhal Başbakan’dan açıklama talep etmektedir” dedi.

Denetim ve kontrol hizmetlerinin yerel kaynaklardan sağlanabilecekken, ihalesiz, elden ve şaibeli bir şekilde, astronomik miktarlara, TC’de sicili temiz olmayan şirketlerden alınmasının suç olduğunu kaydeden İzcan, “Denetim şirketleri, CTP-UBP hükümeti ve Ulaştırma Bakanlığı kirli bir yolsuzluk ilişkisi içerisindedir” dedi.

“Bu kaçıncı yolsuzluktur. Reform ve şeffaflık diye yola çıkan CTP-UBP hükümetinin reform anlayışı yolsuzlukmudur? Emekçilere verecek bir kuruşluk hayat pahalılığı olmadığını söyleyen hükümet, maaşlarınızı almayında vesayet rejimi bitsin diyen hükümet,  halkın parasını gizli kapaklı bir şekilde TC’de sicili temiz olmayan şirketlere peşkeş çekmektedir” dedi.

BKP’nin özelleştirmeler yolu ile toplumun kurumlarının ve değerlerinin hırsılığa ve yolsuzluğa bulaşmış kesimlere peşkeş çekilmesinin önüne geçmek için kararlı bir şekilde mücadeleye devam edeceğini kaydeden İzcan, CTP-UBP hükümeti döneminde peş peşe ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları karşısında Başsavcılığı, Mali Polisi ve Yargıyı göreve çağırdıklarını, aksi halde sorumluluğun onlarıda kapsayacağının açık olduğunu vurguladı.