Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, CTP-BG/UBP hükümetinin ‘dövize müdahale edemeyiz’ bahanesi ardına saklanarak halkı kaderine terk ettiğini vurguladı.

Dövizde meydana gelen yükselişin ülkeyi kasıp kavurduğunu ve halkın büyük bir bölümünün çok zor durumda olduğunu belirten Korkmazhan, dövize endeksli her şeyin zamlandığını ve hayat pahalılığının dayanılmaz boyutlara ulaştığını, işçilerin, üreticilerin, esnafın, küçük işletmelerin ve halkın büyük bir kesiminin her geçen gün fakirleştiğini kaydetti.

Yükselen döviz ve hayat pahalılığı sonucu ödenemeyen ve donuğa düşen borçların, çek yasağı ve alacak-verecek davalarının hızla artığını belirten Korkmazhan, CTP-BG/UBP koalisyonunun hiçbirşey olmamış gibi hükümetçilik oynamaya devam ettiğini kaydetti.

BKP’nin önerileri.

Döviz karşısında hayata geçirilecek bir çok önlem bulunduğunu ancak bugüne kadar uygulanmadığını kaydeden Korkmazhan, BKP’nin önerilerini şu şekilde sıraladı: “Kurların geçici bir süre sabitlenmesi için yasal düzenleme yapılmalı, bunun uygulanamayacağı özel kurumlara kur farkından dolayı sağladıkları artı kazanca yönelik ekstra vergi getirilmeli. İthal mallardaki fonlar, akaryakıt ve petrole uygulanan fonlar, gümrük vergileri, halka uygulanan vergi ve KDV’ler geçici bir süre dondurulmalı veya düşürülmeli. Bankaların borçları ve borç faizlerini yeniden yapılandırması ve kur farklarının bağışlanması için girişim yapılmalı. Eşel-mobil sistemi yeniden yürürlüğe konularak maaş ve ücretlerin erimesinin önüne geçilmeli. Stabil para birimi olan Euro’ya geçmek için çalışma başlatılmalı. Dar gelirli ve işsizlere yönelik yardım programları uygulanmalı”.

Halkın daha ağır bedeller ödememesi için CTP-BG/UBP hükümetinin biran önce döviz karşısında adım atmasını talep eden Korkmazhan, BKP’nin görüş ve önerilerini paylaşmaya ve hükümetin adım atması için çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi.