BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın yaptığı açıklamayla, Kıbrıs’ın geleceğinin kıbrıslıların elinde olduğunu vurgulayarak, “ BM olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtmesi, yeni bir sürecin başlayabilmesi için liderlerden yeşil ışık beklendiğinin göstergesidir” dedi.

Nikos Anastasiyadis’ten olumlu açıklama bekliyoruz.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yaptığı açıklamadan sonra, bu konuda net olmayan ve çelişkili açıklamalarla belirsizlik yaratan Kıbrıslırum lider  Nikos Anastasiyadis olduğuna vurgu yapan İzzet İzcan, Nikos Anastasiyadis’e çağrıda bulunarak ön şartsız 6 maddelik Guterres belgesini görüşmeye hazır olduğunu açıklamasını talep etti.

Kıbrıs’ın geleceği federal birleşik Kıbrıs’tadır.

“ Eğer bu yapılmazsa görüşmeler başlamaz, başlarsa da bir yere varmaz” diyen İzzet İzcan, garantörlerin ciddi olup olmadığının bu süreçte test edileceğini söyledi.

Kıbrıs adası etrafında yaşananların ne büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, pek yakında gündeme gelmesi beklenen doğal gaz araştırmalarının ortamı zehirlemeye aday olduğunu vurguladı.

“ Kıbrıs’ın geleceği birleşik federal Kıbrıs’tadır” diyen İzzet İzcan, bunun sadece kıbrıslılara değil, başta garantörler olmak üzere, bölge ülkelerine de istikrar ve güven sağlayacağını belirtti.