Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Geçici Özel Danışmanı Jana Holl Lute’nin yaptığı ziyaretin önemini vurgulayarak, taraflara görüşmelerin en erken bir zamanda başlaması için yapıcı davranma çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, taraflara sunduğu 6 maddelik Guterres Belgesinin  doğru ve gerçekçi bir zemin olduğunu dile getiren İzzet İzcan, “Kıbrıs’ın iki yanındaki çözüm karşıtı ayrılıkçıların, ortamı bulandırmalarına izin verilmemelidir” dedi.
“Federal Birleşik Kıbrıs, masada olan tek seçenektir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bunun dışındaki arayışlar, ülkemizi maceradan başka bir yere taşımaz” dedi.

“BKP, tek uluslararası kimliği, tek vatandaşlığı, tek temsiliyeti olan, AB üyesi birleşik bir Kıbrıs için kararlılıkla çalışmaya devam edecektir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs’ı kendi ulusal çıkarları için kullanan emperyalist güçler olduğuna dikkat çekerek, “İnsanımızın çıkarlarını siyasetin merkezine koyarak birlikte mücadele etmek tüm yurtseverlerin öncelikli görevidir” dedi.