Birleşik Kıbrıs Partisi, Güzelyurt kenti ile ilgili sürdürülen tartışmalar konusunda  açıklamada bulundu.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan kışkırtıcı nitelik taşıyan bu tür tartışmaların kimseye faydası olmadığını belirterek, gereksiz bir şekilde karşı toplumu tahrik eden açıklamaların sorunun çözümüne katkı yapmadığını belirtti.

1974 yılından beri süren görüşmelerde toprak karşılığı barış anlayışının hakim olduğunu, çeşitli dönemlerde sunulan harita ve önerilerde bunun açıkca ifade edildiğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Özellikle şehir ve yer isimlerini ortaya atanlar sahte kahramanlık peşinde olan çözüm karşıtı siyasetçilerdir” dedi.

 

         Temel insan haklarını red eden anlayışların günümüz dünyasında yeri yoktur.

Halkımıza  söylenenleri dikkate almama çağrısında bulunan İzcan,“Herkesin bilmesini isteriz ki birleşik federal bir Kıbrıs’ta insanlar özgürce istedikleri yerde yaşama hakkına sahip olmalıdırlar. Temel insan haklarını red eden anlayışların günümüz dünyasında yeri olmadığı gibi, destek bulması da mümkün değildir” dedi.

İki bölgeliliği ayrılıkcılık ve taksim olarak yorumlamanın moda olduğu günümüzde bu propagandaya başvuranlar bilmelidir ki, idari anlamda iki bölgeden bahsediyoruz ve başta geçici bazı deregasyonlar olmakla birlikte, kalıcı bölünmeyi gerçekleştirecek kararları hayata geçirmek mümkün değildir. Bunlarda ısrar etmek, çözüm istememekle eş anlamlıdır diyen İzzet İzcan, “Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün, Anastasiyadis’in demecini havaların sıcaklığına yorması veya Cumhurbaşkanlığın sözcüsü  Barış Burcu’nun 2004 yılından beri derelerin altından çok sular geçti tipi açıklamalarının ciddiyetten uzak, sorunun özünü dikkate almayan söylemler” olarak yorumladıklarını belirtti.
BKP’nin mülkiyet ve toprak sorununun iade, tazminat ve takas şeklinde çözülmesi gerektiğine inandığını vurgulayan İzzet İzcan, liderlerin prensipte vardıkları bu mutabakata sadık kalmalarını istedi.