BKP – TKP Yeni Güçler Eş Başkanı İzzet İzcan yaptığı açıklamad, bir takım faşist odakların Afrika Gazetesi’ne karşı yürüttükleri linç kampanyasını şiddetle kınadıklarını vurguladı.

“ Ülkeyi sorma gir hanına çevirenler, Kıbrıs Türk toplumunu yok sayanlar ve ülkenin bütün kaynaklarını üç beş tane daha oy almak için, gerici ve yobaz çevrelere peşkeş çekenler yaşananların sorumlusudur” diyen İzcan,  BKP’nin her zaman olduğu gibi Afrika Gazetesi ve basın özgürlüğünün yanında durmaya devam edeceğinin altını çizdi.

“Türkiye halkının karşı karşıya kaldığı insan hakları ihlalleri karşısında sus pus kesilenler, Türkiye’de baskıcı AKP yönetiminin her türlü şiddetine maruz kalıp hapishaneleri dolduran binlerce yurtsever kardeşimizi görmezden gelenler, Yunanistan’da bir gazetede eleştiri maksadıyla çizilen bir karikatürü gerekçe gösterip aslında Kıbrıs Türk halkına saldırmaktadır” diyen İzcan, Kıbrıs Türk toplumunun bu tür kendini bilmezler karşısında dimdik ayakta olduğunu vurguladı.

İzzet İzcan, “ Birleşik Kıbrıs Partisi işte bu nedenlerden dolayıdır ki barış düşmanları ve faşistler karşısında en geniş demokrasi cephesinin kurulmasını kaçınılmaz görmektedir. Kıbrıs sorununun çözümü ve ülkemizin tümüne egemen olarak, uluslararası hukuk içinde yerimizi almamız bu tür saldırılara verilecek en anlamlı cevaptır” dedi.

“ Sizden hiçbir şekilde korkmuyoruz. Barış, demokrasi ve özgürlük için sizlerle sonuna kadar mücadele edeceğiz” diyen İzcan, “ BKP sonuna kadar Şener Levent ve Afrika gazetesi’nin yanında olmaya devam edecektir” dedi.