Birleşik Kıbrıs Partisi, Kıbrıs Gazetesi’nde  6 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan karikatürü gerekçe göstererek, Yeniden Doğuş Partisi önderliğinde yapılan protesto gösterilerini değerlendirdi.

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Gazetesi ve karikatürü çizen sanatçı Utku Karsu’ya karşı gerçekleştirilen gösterileri basın özgürlüğüne karşı bir saldırı olarak değerlendirdiklerini belirterek,  esas ırkçı faaliyetin farklılıklar üstünden siyaset yaparak oy uğruna halkı kışkırtmak olduğunu söyledi.

Kuzey Kıbrıs’taki suç patlamasında,  dıştan turist adı altında gelenlerin payı büyüktür.

Kuzey Kıbrıs’ın bir suç patlaması yaşadığını kimsenin inkar edemeyeceğini belirten İzzet İzcan,  dıştan turist adı altında ülkeye gelenlerin suç patlamasında  büyük payı olduğunu belirtti. Adi suçlara bulaşan kim isterse olsun tümüne karşı olduklarını ve acil önlem alınmasının şart olduğunu vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, birtakım gerici örgütlerin ayak patırtısı yaparak, sanatçı Utku Karsu’nun işten atılmasını talep edecek kadar ileri gitmelerinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kaba gürültüye pabuç bırakmayız. Bu memleket sahipsiz değildir.

“Demokrasi, farklı görüşlere tahammül etmeyi gerektirir” diyen İzzet İzcan, “Şoven ve fanatik politikalar üreterek 3 ay önce yayınlanmış bir karikatürü gerekçe göstererek, bir yerlerden düğmeye basılmasıyla harekete geçen örgütler, çok iyi bilmelidir ki Kıbrıs Türk Demokrasi  güçleri kaba gürültüye pabuç bırakmaz ve bu memleket de sahipsiz değildir” dedi.