Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, birçok yolsuzluk gibi CTP-UBP hükümeti döneminde Ercan’da yaşanan 11 Milyon 250 bin dolarlık yolsuzluğunda hasır altı edilmeye çalışıldığını belirterek, Ombusdperson Emine Dizdarlı’nın raporuna rağmen soruşturma açılmamış olmasının kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

KKTC Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmış olduğu Türkiye’deki iki şirketten 50 ay süreyle 11 Milyon 250 bin dolarlık  T&T Havalimanı İşletmeciliği İnş. Sanayi ve Ticaret Ltd’i denetlemek amacı ile yapılan hizmet alımı anlaşmasının açık bir yolsuzluk olduğunu belirten Korkmazhan, “UBP-DP hükümeti ve CTP-BG, Ercan’ın özelleştirilmesi sürecinin araştırılmasına yönelik önergeyi kabul ederek, yaşanan yolsuzluğu hasıraltı etmek ve toplumu aldatma gayreti içerisine girmişlerdir. BKP, Ercan’ın özelleştirilme sürecinin sorgulanmasını ve özelleştirilmenin iptal edilmesini savunmaktadır. Ancak esas olan 11 Milyon 250 bin dolarlık yolsuzluğun soruşturulması ve sorumluların yargıya havale edilmesidir” dedi.

CTP-UBP hükümeti döneminde Ercan’nın yanısıra bir çok alanda yolsuzluk ve usulsüzlüklere imza atıldığını kaydeden Korkmazhan, partizanca istihdamların, KIB-TEK, Kumarcılar Hanı inşaatı ve Piyangolarda yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklerinde soruşturulması gerektiğini vurguladı.

Hükümet bozuldu ancak çıkar birliktelikleri devam ediyor.

CTP-UBP hükümetinin bozulduğunu ancak iki partinin çıkar ortaklığının devam ettiğini vurgulayan Korkmazhan, UBP-CTP-DP üçlüsünün birbirlerinin usulsüzlüklerini ve yolsuzluklarını örtbas etmek ve statükonun devamı için işbirliği içerisinde olduklarını kaydetti.

Yolsuzluk iddiaları karşısında Başsavcılığı, Mali Polisi ve Yargıyı göreve çağırdıklarını, aksi halde onlarında sorumluluk altında kalacağını vurgulayan Korkmazhan, Kıbrıs Türk toplumunun günü geldiğinde en ağır şekilde yapılanların hesabını soracağından emin olduklarının altını çizdi.