Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu’nun, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu hiçe sayarak ülkemizde temsilcilik açma girişimini protesto ettiklerini belirterek, “Kıbrıs’ın kuzeyini Türkiye’nin vilayeti olarak gören entegrasyoncu anlayışı şiddetle reddediyoruz” dedi.

KTFF’nin, FİFA ve UEFA tarafından tanınan resmi kurum olduğunu, Kıbrıs Futbolu’nun birleşmesi ve Kıbrıs Türk furbolunun dünya futbolu ile bütünleşmesi yönünde adımlar atıldığını kaydeden Korkmazhan, “TFF’nin, Kıbrıs’ın kuzeyinde temsilcilik açma girişimi, Kıbrıs futbolunun yeniden birleşmesi ve Kıbrıs Türk futbolunun dünya futbolu ile bütünleşmesini engellemeye yönelik ayrılıkçı bir çabadır” dedi.

“Kıbrıslı Türklerin her alanda izolasyon ve ambargolara mahkum edilmesinin nedeninin AKP hükümeti ve Kıbrıslı Türk liderliğinin ayrılıkçı politikaları olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır” diyen Korkmazhan, TFF’nin temsilcilik açma çabalarına kesinlikle karşı olduklarını, KTFF’nin KOP ve UEFA ile işbirliği içerisinde yürüttüğü çalışmaları desteklediklerinin altını çizdi.

CTP-BG/DP-UG hükümeti toplumu aldatmaya yönelik oyun içerisindedir.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın TFF’nin temsilcilik açma girişimini desteklediğini, CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk’in ise kınadığını belirten Korkmazhan, CTP-BG/DP-UG hükümetinin konu ile ilgili politikasının olmadığını ve iyi polis kötü polis oyunu oynayarak, Kıbrıslı Türk toplumunu aldattığını vurguladı.

“Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve hükümeti ne düşünüyor. Yardımcısı Serdar Denktaş’ın açıklamalarını destekliyor mu” diyen Korkmazhan, “Sn Kutlay Erk, açıklama yaparak olayı kınamakla yetinemez. Muhalefet partisi değil, hükümettedirler.  Temsilcilik açılmasına karşıysalar gereğini yapsınlar yada istifa etsinler” dedi.

KTFF’ye, KOP ve UEFA ile işbirliği içerisinde futbolun yeniden birleştirilmesi ve dünya ile bütünleşmesi yönündeki çabalarını ileriye taşıması çağrısında bulunan Korkmazhan, “Ülkemizi vilayete dönüştürmeye kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi.