Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün,  Kıbrıs’lı  Rumlar tarafından Mağusa’da yapılacak dini ayinin UBP-DP hükümeti tarafından engellenmesinin temel insan hak ve özgürlüklerine bir saldırı olduğunu vurguladı.
UBP-DP hükümeti ve onun şahin Dış İşleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun bulduğu her fırsatta görüşme sürecini torpillemek için elinden ne gelirse yaptığını belirten Salih Sonüstün, “Statükocuların bir tek amacı var, o da iki toplumun yakınlaşmasını engelleyerek çözümün önünü tıkamaktır” dedi.

          Uluslararası alanda bir kez daha olumsuz yansımalar yaşanacaktır.

Her yıl paskalya yortusu nedeniyle yapılan dini ayine olayın  siyasallaşmasını engellemek için izin verilmediğini söyleyen Dış İşleri Bakanlığı’nın inandırıcı olmaktan uzak olduğunu belirten Salih Sonüstün,  asıl siyasallaştırmanın  şimdi yaşanacak olup, uluslararası alanda bir kez daha olumsuz yansımaların yaşanacağını vurguladı.

Yanlıştan biran önce dönün.

“Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın rahatsızlığını açıkça dile getirmesi olayın ciddiyetini ortaya koymaktadır” diyen BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, yanlıştan bir an önce dönülmesini talep etti.