Birleşik Kıbrıs Partisi Dışilişkiler Sekreteri Salih Sonüstün, yaptığı yazılı açıklamada,CTP-BG/UBP hükümetinin yeni müşavirler yaratmayacağı sözünü verdiğini ancak 3’lü kararnamelerin Cumhurbaşkanlığı’na gönderilmeye başlandığını belirterek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan yeni müşavirler yaratacak 3’lü kararnameleri imzalamamasını istedi.

3’lü kararname ve büyüyen müşavir ordusunun toplumun en önemli sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken Sonüstün, “reform hükümeti olacağım, yeni müşavirler yaratmayacağım diyen CTP-BG/UBP hükümeti daha ilk günden hükümet programını çiğnemeye başladı” dedi.

CTP-BG/DP-UG hükümeti döneminde 70 civarı olan müşavir sayısının, 140’lara çıkartıldığını ve müşavir ordusunun büyütüldüğünü, 2015 bütçesine yalnızca müşavir maaşları için 18 Milyon TL konduğunu kaydeden Sonüstün, “18 Milyon TL ile tam teşekküllü 2 onkoloji hastanesi yapılabilir. Bu partizanlık ve israf artık son bulmalıdır” dedi.

Bugüne kadar yaratılan müşavirlerin büyük bir çoğunluğunun CTP-BG ve UBP kadroları olduğunu vurgulayan Sonüstün, her iki partininde yarattıkları statükoyu korumak, halkı ise reform adı altında aldatmak peşinde olduklarını belirtti.

BKP’nin yeni müşavir yaratılmasına ve müşavir ordusunun büyütülmesine karşı olduğunun altını çizen Sonüstün, “Sn Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni müşavirler yaratacak 3’lü kararnameleri imzalamamalıdır. CTP-BG/UBP hükümeti 3’lü kararnameler yoluyla müşavir ordusunu büyütmeye son vermeli, bu anti-demokratik ve partizanca uygulamayı yasa ile ortadan kaldırmalıdır. Cumhurbaşkanı’nın sunduğu Kamu Hizmeti Komisyonu yasa tasarısını biran önce yasalaştırmalı, komisyon liyakat, demokrasi, eşitlik ve adalet temelinde faaliyet yürütmelidir” dedi.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi

Basın Bürosu