Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, açılım adı altında Maronitlerin köylerine geri dönmesi ve Maraş’ın KKTC kontrolünde açılması tartışmalarının maceracı ve içi boş tartışmalar olduğunun altını çizerek, “ Ayrılıkçı önerileri ortaya atmak Crants Monta’nın ardından başlayan gerilimi tırmandırmaktan öteye gitmez. Bu tartışmalarla hedeflenen federal çözümün önünü tıkamaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın son dönemde yaptığı açıklamalarla statüko yanlısı güçlere ayrılıkçı söylemlerini daha da yüksek sesle dile getirmeleri için cesaret verdiğini ifade eden İzcan, “ Cumhurbaşkanı federal çözüm yanlılarının oylarıyla o makama geldiğini ve ondan esas beklenin statükocuların ekmeğine bal sürecek açıklamalar yapması değil, görüşme masasında federal çözümü zorlayacak politikalarda ısrarcı olmasıdır. BKP ile birlikte Sn. Akıncı’ya destek veren tüm parti ve sivil toplum örgütleri bu nedenle kendisine destek vermiştir” dedi.

Görüşmelerin sağlıklı bir zeminde yeniden başlaması için baskı oluşturulmalıdır.

Her iki tarafta çözüm yanlılarının iki lider üstünde görüşmelerin yeniden başlatılması yönünde baskı oluşturmasının şart olduğuna vurgu yapan İzcan, federal çözüm yanlısı tüm güçleri bir araya gelmeye çağırdı. İzcan, “ Kıbrıs’ta federal çözüm ve barış isteyen tüm siyasi parti, sivil toplum örgütü, sendika ve bireylerin sokağa çıkarak taleplerini yüksek sesle liderlere duyurması ve liderler üzerinde baskı oluşturması zorunludur. BKP olarak paydaşlarımıza çağrımız sürecin yeniden başlamasını beklemek ve sorumluluğu tamamen liderlere bırakmak yerine elimizi taşın altına koyarak çözüm yanlılarını harekete geçirecek adımları birlikte atmamızdır” dedi.