Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ciddi bir manifesto ile cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığını, halka sadece görüşmeci olarak Kıbrıs sorunun çözüm sürecinde güven artırıcı önlemler, Maraş’ın açılması gibi konuların hayata geçirilmesi değil, iç meselelerde de aktif olacağı, yolsuzlukların üzerine gideceği konusunda söz vererek Cumhurbaşkanı seçildiğini hatırlatarak, koordinasyon ofisi, su sorunu, özelleştirme adı altında Kıbrıs Türk toplumunun özvarlıklarının AKP’li tekellere peşkeş çekilmesi gibi önemli konularda taraf olmasını bekliyoruz diyerek,“ Sn. Cumhurbaşkanı’na çağrımız 1 yıl önce halka verdiği sözlerin arkasında durmasıdır” dedi.

“Sn. Akıncı’nın halka verdiği sözler ciddi sözlerdi, sistemi derinden sarsacak nitelikteydi. Bugün eğer Sn. Akıncı verdiği sözleri yerine getiremezse giderek sisteme entegre olacaktır” diyen İzcan, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya seçim sürecinde verdiği sözlerin arkasında durma çağrısı yaptı.
 

Kıbrıslıtürklerin dünyaya entegre olmasını istiyoruz.

Çözümsüzlüğün dayatılmasının, çözüm sürecinin zamana yayılarak ertelenmesinin önüne geçecek olanın Kıbrıslı Türklerin görüşme masasındaki temsilcisi olan Cumhurbaşkanı olduğuna vurgu yapan İzcan, yeni kapılar açılması gibi palyatif gelişmelerin Kıbrıslı türkleri artık tatmin etmediğine işaret ederek, Kıbrıs Türkü’nün ihtiyacı yeni sınır kapıların açılması değil, kalıcı çözümün sağlanmasıdır. Toplum olarak her geçen gün biraz daha tükenirken, ürettiğimizi satamayıp batarken, ekonomik ambargolar altında ezilirken, sosyal, ekonomik, kültürel tüm değerlerimiz erozyona uğrarken, günübirlik iyileştirmelerle sorunlarımızın çözülmesi mümkün değildir. Esas olan Kıbrıs sorunun çözümlenmesi ve Kıbrıs Türklerinin eşit siyasi ortağı olacağı Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin oluşturularak dünyaya entegre olmasıdır. Bu noktada Sn. Cumhurbaşkanı’ndan hem çözüm süreci, hem de içte yaşanan sorunların çözümüne aktif taraf olmasını bekliyoruz” dedi.