Birleşik Kıbrıs Partisi Dış ilişkiler Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada Kıbrıs sorununun çözüm sürecini tıkayan ana meselelerin toprak ve nüfus konusu olduğunun altını çizerek, gelinen aşamada  toprak ve nüfus konusunda yapılan hataların tekrarlanmasının sorunu daha da çıkılmaz bir hale sokacağının  altını çizdi.

Kıbrıs Türk toplumunun demokratik iradesini yeni vatandaşlıklarla ortadan kaldırmaya çalışıyorlar.

İTEM yasası ile Kıbrıslı Rumlardan kalan mal mülkün dağıtılması, tapu verilmesi ve bu mülklerin el değiştirmesinin mülkiyet  meselesinde çıkmaza girilmesine neden olduğunun altını çizen Sonüstün, ayni hataların vatandaşlıklar konusunda da yapılmaya devam edildiğini vurguladı. Sonüstün, “ Bugüne kadar verilen vatandaşlıklar,  dağıtılan topraklar ve  mal mülk konusu  masada karşımıza gelmiş ve aleyhimize gelişmelere neden olmuştur.  İki lider arasında yapılan görüşmelerde  nüfus konusunda mutabakata varılmış ve bu başlık kapanmıştır. Yeni vatandaşlıklar verilmesi bu açıdan çok tehlikeli bir adımdır. Üzerinde anlaşılmış bir konunun berhava edilmesi anlamına gelir. Bunun yanında  Kıbrıs Türk toplumunun demokratik iradesi de yeni vatandaşlıklarla ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Vatandaşlık konusunun hem Kıbrıs sorunun çözüm süreci,  hem de Kıbrıs Türk toplumunun demografik yapısı ve demokratik iradesinin korunması açısından hassas bir  konu olduğuna vurgu yapan Sonüstün, “ Ülkesini seven,  barış ve demokrasiyi hedefleyen tüm kesimler bu hassasiyeti dikkate almalı ve  yeni vatandaşlıklar verilmesinin karşısında olmalıdır.  Ekonomik işbirliği antlaşmasının içinde vatandaşlıkların verilmesinin de yer alması yönünde baskı yapılması manidardır ve kabul edilemez” dedi.

UBP-DP hükümetinin siyasi duruşu Ankara’nın direktiflerini uygulama üzerine kurulmuştur.

UBP- DP hükümetinin siyasi duruşlarının Ankara ile işbirliği değil, Ankara’nın direktiflerini uygulama üzerinde kurulu olduğunu ifade eden Sonüstün, “ Bu güne kadar uyguladıkları  teslimiyetçi politikaların devam ettirilmesi durumunda Kıbrıs Türk toplumu zarar görmeye devam edecektir. UBP-DP hükümetinin  atacağı yanlış adımlara karşı mücadele edilmelidir. Birleşik Kıbrıs Partisi Ekonomik paketin hayata geçmemesi için  kararlılıkla mücadele etmeye devam edecektir”dedi.