Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, UBP- DP azınlık hükümetinin ne iç siyasette ne de Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde olumlu, halkın sorunları çözecek icraatı olmadığını vurgulayarak, “ Bu hükümetin misyonu çözüm sürecine takoz koymak ve kendi partisel çıkarlarını koruyarak, partililerine çıkar sağlamaktan öteye gitmemektedir” dedi.
“Bir azınlık hükümeti olarak erken seçime dönük partizanca icraatlarla oturdukları makamları işgal etmekten öte hiçbir icraatları olmadığı gibi, görüşmeleri yürüten Cumhurbaşkanı’na karşı açıkça hakarete varan bir tavır sergilemekte ve görüşme sürecini sabote etmeye çalışmaktadırlar” diyen İzcan, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün kamuoyu önünde Cumhurbaşkanı’na siyasi etik ve ahlağa uymayan bir uslup kullanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

UBP- DP hükümeti, seçime kadar yandaşlarına çıkar sağlamaya çalışmaktadır.
UBP- DP azınlık hükümetinin göreve geldiği günden bu yana Kıbrıs Türk toplumunu ekonomik olarak rahatlatacak hiçbir icraat yapmadığına işaret eden İzcan, “ Yaratılan müşavir ordusu ile bütçe iyice daraltılmış, kamuya münhalsiz istihdamlar ayyuka çıkmıştır. Bu hükümetin misyonu erken  seçimin zeminini hazırlamak, muhtemel bir erken seçime kadar kendi zümresine menfaat ve çıkar sağlamaktır” dedi.

Yeni vatandaşlıklar çözüm sürecinde sorunlara neden olacaktır.
Vatandaşlıklar konusunda hem kendi partilerinin, hem de Cumhurbaşkanı’nın uyarılarına rağmen kulak tıkayan UBP- DP azınlık hükümetini bir kez daha uyarıda bulunan İzcan, “ Yeni vatandaşlıklar hem çözüm sürecinde yeni sorunlara neden olacak, hem de kontrolsüz nüfus artışıyla ülkede yeni ekonomik, sosyal sorunlara neden olacaktır. Kıbrıs Türklerinin siyasal iradesini tamamen elinden almayı hedefleyen UBP-DP  hükümetini bir kez daha büyük yanlıştan dönmeye çağırıyoruz” dedi.