Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada UBP- DP azınlık hükümetinin hükümet olma ciddiyetinden uzak icraatlarla gündemi meşgul etmeye devam ettiğini belirterek, “ Bu hükümet yamalı bohça hükümetidir. Ne yaptığını bilmez bir halde ciddiyetten uzak icraatlar yapmaktadır. Bir hükümetin Başbakan yardımcısının ben elektrikle ilgili antlaşmanın içinde ne olduğunu bilmem yada Suat Günsel’e  tahsis edilen alanın sit alanı olduğunu bilmiyordum deme lüksü yoktur” dedi.

UBP- DP hükümeti topluma güven vermiyor.

UBP- DP azınlık hükümetinin hükümete geldiği  günden bu yana her icraatında sınıfta kaldığını vurgulayan İzcan, hükümetin yaptığı kanun hükmünde kararnamelerin Anayasa Mahkemesi’nden geri döndüğünü, hükümetin anayasayı dahi doğru düzgün uygulayacak beceride olmadığını söyledi. İzcan, “ Yaptıkları kararnameler Anayasa Mahkemesinden geri dönüyor. Kiraladıkları sit alanın sit alanı olup olmadığından bihaber bir bakanlar kurulu var. Başbakan yardımcısının imzalanan enerji antlaşmasının içeriğinden haberi yok. Böyle hükümet olur mu?” diyen İzcan, UBP- DP hükümetinin topluma güven vermediğine işaret etti.

Kuzey Kıbrıs’taki siyasi yapı yeniden şekillenmelidir.

Hükümetin sağlık, eğitim, turizm gibi önemli sorunların mevcut olduğu alanlara yatırım yapacak kaynak yaratamazken, makam araçlarına, izaz ikramlara, kamuya partizanca personel alımına kaynak bulabildiğine dikkat çeken İzcan, “ UBP- DP azınlık hükümeti  de bundan önceki hükümetler gibi toplumun ortak çıkar ve menfaatlerini korumak ve toplumu refaha ulaştıracak icraatlar yapmak yerine,  kendi zümrelerine çıkar sağlamakla uğraşmışlardır. Kıbrıs Türk toplumunun böylesi bir siyasi anlayışa ve böyle siyasetçilere artık tahammülü kalmamıştır. Kuzey Kıbrıs’taki siyasal yapı yeniden şekillenmeli,  kendi çıkarlarını koruma peşinde olan siyasi partiler ve siyasetçiler siyaset sahnesinden uzaklaştırılmalıdır” dedi.

UBP-DP hükümetinin ömrü kısadır. Yeni alternatiflerin önü açılmalıdır.

2017 yılı içerisinde ülkenin erken seçime gideceğine inandıklarını belirten İzcan, UBP- DP hükümetinin uzun ömürlü bir hükümet olmayacağını söyledi. İzcan, “ Bu ne yaptığını bilmezlikle hükümet yürütülemez. Önümüzdeki süreçte halkımız böylesi siyasi oluşumlara destek vermek yerine değişim ve dönüşümü sağlayarak, yeni alternatiflerin önünü açmalıdır” dedi.